Naše služby

moderní stomatologická péče

Základní stomatologické výkony hradí zdravotní pojišťovna. Ne vždy je to ale to nejlepší, co Vaše zubní zdraví ocení.

Rádi bychom Vás proto touto cestou informovali o možnostech péče na pojišťovnu, ale i o možnostech péče, které zdravotní pojišťovny nehradí.

Preventivní péče

Víte, že preventivní prohlídka je 2x ročně hrazena ze zdravotního pojištění dětem , 1x ročně dospělým a zahrnuje i preventivní onkologickou prohlídku?

více o preventivních prohlídkách zubů

V rámci preventivní prohlídky sledujeme stav zubů, sliznic, přilehlých měkkých tkání hlavy a krku včetně jazyka, dále stav a funkčnost zhotovených výplní a náhrad. Pomocí číselných indexů vyhodnotíme dle přítomnosti zubních povlaků a stupně krvácení dásní účinnost prováděné domácí péče. Probereme techniku vámi prováděné zubní hygieny a případnou korekci nevhodných návyků.

RTG vyšetření nám odhalí stav kosti a částí zubů skrytých našemu oku, zejména rozsah ztráty kosti při parodontitidě, případné cysty, váčky, kazy zejména v mezizubních prostorách a pod výplněmi. RTG vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou

Výsledky vyšetření a vaše požadavky zapracujeme do léčebného plánu včetně finanční rozvahy, doporučíme systém preventivních opatření a kontrol.

Dentální hygiena a parodontologie

Nedostatečně vyčištěný chrup a krvácející dásně nám nedávají prostor pro kvalitní ošetření a významně zhoršují prognózu provedeného ošetření. Při rozsáhlejším poškození a nutnosti hloubkového čištění je návštěva dentální hygienistky a následně specialisty parodontologa nezbytná.

Víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají i na služby dentální hygieny?

Potřebují dentální hygienu vaši blízcí? Využijte našich dárkových poukazů.

Airflow

Zuby jsou pomocí speciálního přístroje vystaveny působení proudu vzduchu a vody s jemnými částečkami „pískem“. Tzv. pískování umožní odstranit pigmentace z míst nepřístupných při běžném čištění zubů klasickými rotačními a ručními nástroji. Ošetření navazuje na běžné odstranění zubního kamene, které je hrazeno ze zdravotního pojištění 1x ročně v rámci preventivní prohlídky. Airflow není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Bělení zubů

Nejen zdravé, ale i bílé zuby nám jistě pomohou zvýšit sebevědomí a udělat dobrý dojem. Zbarvení zubů má řadu příčin, proto jsou i různé způsoby řešení. Na základě vyšetření doporučíme nejlepší postup. Používáme systémy Opalescence Endo Ultradent a Purewhitening kombinované bělení zubů.

Hledáte praktický dárek? I na bělení zubů můžete využít našich dárkových poukazů.

Dětská stomatologie

Dětem je preventivní prohlídka hrazena 2x ročně ze zdravotního pojištění. Využijte možnost získat informace o vhodné domácí péči od prvních zoubků. První informace, jak pečovat o dětské zoubky od nás získáte již v těhotenství.

Ideální ošetření dětí je v rámci tzv. rodinné péče, kdy rodina dochází na prevenci společně, dítě následuje vzor svých rodičů.

Víte, že dětem musíte pomoci s čištěním obvykle až do 12 let, než si osvojí všechny dovednosti? Naučíme vás, jak na to.

Výplně

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Podle rozsahu a typu kavity vybereme nejvhodnější materiál s ohledem na jeho funkční a estetické vlastnosti. Nejen na estetice, ale i na dlouhodobé životnosti záleží.

více o výplních

Fotokompozitní – tzv. bílé materiály

Tzv. fotokompozita jsou vysoce estetické pryskyřice vytvrzené speciální lampou přímo v ústech a umožňují významně šetřit zdravé zubní tkáně. Při dodržení přesně stanovených podmínek je lze zhotovit kdekoli i v zadních zubech. Zásadní nevýhodou oproti amalgámu je vyšší riziko vzniku zubního kazu v jejich okolí zejména při nedostatečné zubní hygieně.

Pouze u dětí jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou při použití do stálých zubů v rozsahu od špičáku po špičák. V ostatních případech jsou plně hrazeny pacientem.

Skloionomerní materiály

Skloionomerní materiály jsou bílé výplně, jejich menší mechanická odolnost je řadí k dlouhodobě provizorním materiálům. U dočasných zubů je lze použít jako definitivní materiál, protože dojde k výměně dětských zubů za stálé. U stálých zubů je v případě rozsáhlých defektů převrstven v tzv. sendvičové výplni kompozitem. Rychlostí zhotovení jsou předurčeny pro dětské zoubky a do mechanicky málo namáhaných a špatně přístupných míst.

Při použití do stálých zubů jsou plně hrazeny pacientem.

Amalgám

Amalgám je velmi starý, stoletím klinicky prověřený materiál s výbornými mechanickými vlastnostmi. Nevýhodou je černá barva a nutnost mechanického kotvení v zubu často za cenu ztráty zdravých zubních tkání.

Ze zdravotního pojištění je hrazen kapslový amalgám se základní modelací. Dříve se projeví negativní vlastnosti amalgámu a výplň je nutné dříve vyměnit.

Ale amalgám umí víc. Zvýšení kvality amalgámu dosáhneme výběrem kapslového amalgámu, který má přesně definované složení, mísící poměr a tím i vlastnosti, dále strojovou kondenzací (nanesení a udusání do kavity) zajistíme stejné vlastnosti v celém objemu výplně a omezíme tak nepříznivé vlastnosti amalgámu na minimum. Následnou modelací a leštěním obnovíme původní tvar zubu. Dostatek času je rovněž nutnou podmínkou pro zhotovení výplně. Výsledkem je kvalitní a trvanlivá výplň. Taková výplň není hrazena ze zdravotního pojištění.

Endodontické ošetření

Jde o tzv. „léčení zubu, vytažení či trhání nervu, čištění kanálků“. Za tím se skrývá náročný postup ošetření vnitřního prostoru zubu.

K ošetření kořenových kanálků přistupujeme nejčastěji v případě rozsáhlých ztrát zubu způsobených kazem nebo úrazem, kdy je zasažen „nerv“.  Již toto postižení bývá velmi bolestivé a následná infekce takto postiženého zubu se šíří dále do kosti a měkkých tkání, způsobí nám další nepříjemnosti v podobě bolestí a otoků. Infekce se snadno šíří anatomickými prostory až do mozkových žil a mezihrudí a mohou nastat i život ohrožující komplikace. Těmto komplikacím lze předejít kvalitním endodontickým ošetřením.

endodontické ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou

Endodontické ošetření hrazené pojišťovnou neposkytuje dostatek času pro toto náročné ošetření. Řeší hlavně akutní potíže, ale často jen oddálí ztrátu zubu. U zubů s vícečetnými, zahnutými a jinak obtížně ošetřitelnými kořenovými kanálky je mnohdy lepší zub raději vytáhnout, než riskovat celkové zdravotní komplikace a ztrátu zhotovených korunek a můstků.

endodontické ošetření nehrazené pojišťovnou

Dnes umíme udělat pro záchranu zubu více, než nabízí zdravotní pojišťovna. Moderní technologie nám umožňují zachovat zuby, které dříve byly odsouzeny k vytažení. Zkušenosti lékaře podpoří nejrůznější přístroje pro strojové čištění, zvětšovací technika (lupové brýle, mikroskop), jednorázové nástroje, moderní postupy a speciální materiály. Přístroje pro měření délky zubu tzv. apexlokátory nám měří délku zubu bez RTG záření, takové měření lze bez obav dle potřeby opakovat, výrazně tak omezujeme radiační zátěž pacienta. To vše spolu s dostatkem času, obvykle 1 až 2 hodiny, nám pomůže zub dokonale vyčistit, vydezinfikovat a hermeticky uzavřít a tím významně zlepšit dlouhodobou prognózu ošetřovaného zubu. Takové ošetření není hrazeno ze zdravotního pojištění,  je hrazeno pacientem.

Reendodontické ošetření

V indikovaných případech lze přistoupit k opakovanému ošetření kořenových kanálků již dříve endodonticky ošetřeného zubu. Ošetření je plně hrazeno pacientem.

Korunky a můstky

Korunky nahrazují větší množství ztracených zubních tkání, kdy výplní již nelze zrekonstruovat tvar a funkci zubu. Můstky jsou náhrady chybějících zubů kotvené korunkami na zubech ohraničujících mezeru. Při odevzdání práce vás naučíme, jak o nové korunky a můstky pečovat.

Co nabízí pojišťovna? Korunky kompozitní častěji způsobují zánět dásně v okolí zubu. Jsou mechanicky méně odolné. Pojišťovna je hradí pouze pro přední zuby. Korunky celokovové jsou mechanicky odolné, avšak esteticky nepřijatelné pro přední zuby. Všechny ostatní práce – keramické korunky, můstky vyžadují finanční spoluúčast pacienta.

Snímatelné náhrady

Snímatelné náhrady slouží k náhradě ztracených zubů, nemáme-li dostatek kvalitních pilířů (zbývajících zubů) pro fixní protetickou práci (můstek), a v případě, kdy nelze ihned přistoupit k definitivnímu fixnímu řešení (př. implantát), nám pomohou udržet mezeru bez posunu okolních zubů.

Nezapomeňte, prosím, že i se snímatelnými náhradami částečnými i celkovými jsou nutné preventivní prohlídky 1x ročně. Zkontrolujeme správnost funkce jednotlivých komponent náhrady, samozřejmě i stav zubů a sliznic.

Definitivní náhradu se spoluúčastí pojišťovny je možné zhotovit za tři měsíce po vytažení zubů. Není nutné být bez zubů, po dobu hojení nám poslouží tzv. imediátní náhrada, která je plně hrazena pacientem.

Co nabízí pojišťovna dále? Částečné snímatelné náhrady s litými kotevními prvky, které stabilizují a chrání zbývající zuby před páčivými silami, lépe rozvádí žvýkací tlak a tím oddalují ztrátu zbývajících zubů. Tento typ náhrady je se spoluúčastí pacienta.

Celkové náhrady zhotovujeme při ztrátě všech zubů čelisti. Celkové náhrady za použití standardních materiálů jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Při odevzdání práce vám vysvětlíme, jak správně o náhrady pečovat a stanovíme plán kontrolních vyšetření.